Tatar rozjel kariéru kameramana, příští rok už bude slavit v Detroitu

TRENČÍN – Týden plný oslav má za sebou slovenský hokejový útočník Tomáš Tatar (22). Ty se začaly již na ledě Syracuse Crunch, kde útočník se spoluhráči z týmu AHL Grand Rapids Griffins vybojoval prestižní Calder pohár. Následně oslavy pokračovaly v letadle, které zapůjčil své farmě klub NHL Detroit Red Wings.

“Dělal jsem v něm kameramana. Sebral jsem tu roli za kamaráda z jedné televizní stanice. Chodil jsem po celém letadle a dělal jsem se spoluhráči rozhovory. Celkem jsem se při tom bavil, “ prozradil Tatar během brífinku s novináři v Trenčíně.

“Po příletu do Grand Rapids jsme se přesunuli do jednoho baru, kde se slavilo celou noc až do rána. Tam už byly s námi přítelkyně, ženy i děti.Doma na Slovensku jsem pak uspořádal třídenní párty s celou rodinou a kamarády. Po těch 6-7 dnech mám už toho docela dost, “ přiznal Tatar. Ten se konečně zbavil husté brady, která zdobila jeho tvář během úspěšné jízdy v play off. ” V bance mi jedna paní řekla, že se mi nehodí, takže jsem dostal ‘náklad za jízdy’. Už mě i brada svrbela, možná jednou když budu mít chuť, tak si ji ještě nechám narůst. “

Tatar patřil k hlavním tahounem svého týmu na cestě za Calder Cup-om , premiérovým pro Grand Rapids od vzniku klubu v roce 1996. se 16 vstřelenou góly se stal nejlepším kanonýrem celé vyřazovací části, v produktivitě skončil s 21 body v 24 zápasech druhý za Ondřejem Palata ze Syracuse (7 + 19). Svými výkony si vysloužil Jack A.Butterfield Trophy pro nejužitečnějšího hráče play off nižší zámořské soutěže, stal se vůbec prvním Slovákem, který tuto cenu získal.

“Byla to určitě jedna z mých nejúspěšnějších sezón v dosavadní kariéře, jednak tím , že se mi dařilo v AHL a jednak tím, že jsem dostal pozvánku do NHL, kde se mi podařilo nasbírat sedm bodů v 18 duelech. Po návratu na farmu mi výborně vyšlo play off, které jsme zakončili ziskem poháru, “ pochvaloval si vicemistr světa z Helsinek 2012. Nyní usiluje, aby Calder Cup přišel i na Slovensko.

“Vedení Detroitu na tom pracuje a dělá vše proto, aby se to dalo vyřídit. Nevím, jestli se to podaří zrealizovat, pokud ano, tak určitě zorganizuji nějaký větší program pro fanoušky.Bylo by to takové odvďačenie se lidem v Trenčíně a Dubnici, kteří mě celou kariéru podporovali. “

Po konci klubové sezóny ho potěšila informace od vedení Detroitu, že ve farmářské soutěži končí a od nového ročníku se definitivně přesouvá do prvního týmu Red Wings. “na společném mítinku mi jasně řekli, že se mohu připravovat na působení v NHL. Dosáhl jsem to, kvůli čemu jsem tak dlouho dřel. Těsně před odletem mi zavolal trenér Detroitu Mike Babcock, překvapilo mě to, neboť většinou s hráči komunikuje manažer klubu.Pochválil mě, pogratuloval mi a řekl mi nějaké detaily, co ještě zlepšit, abych zapadl do mužstva, “ doplnil Tatar, který by chtěl v Detroitu nosit oblíbené číslo 90.

I když má s organizací Red Wings ještě rok platný dvoucestný kontrakt, jeho návrat do AHL je prakticky vyloučen. “Klub mi mě musel před posláním na farmu nejprve umístit na waiver listinu, odkud by si mě mohl v průběhu 24 hodin stáhnout kterýkoli jiný tým. A od agenta vím, že by byl o mě v ostatních klubech velký zájem. Detroit mě nebude chtít poslat ‘dole’, ví, že by mě ztratil. Něco podobného udělali v minulosti s obráncem Kylem Quincey a pak to pořádně litovali.Museli pěkně zaplatit, aby ho získali zpět. “

Tatara tak čeká budoucnost v kabině plné hvězd jako Pavel Dacjuk či Henrik Zetterberg. ” To, že jsem v prvním týmu Detroitu, ještě neznamená, že budu často na ledě. Budu si muset všechno vydřít. Chci se v létě co nejlépe připravit, důležité bude, abych se ukázal v co nejlepším světle během zářijového přípravného kempu, “ zdůraznil odchovanec Dubnička hokeje.

“Co se týče Detroitu, jsem z této organizace nadšený, i když mě nechali dlouho hrát na farmě. Mnoho lidí mi vyprávělo, že bych měl odtud odejít. Neuvědomují si však, že když jednou Red Wings dají nějakému hráči šanci, tak NHL už nikdy neopustí a v klubu zůstane až do konce kariéry.Snaží si své draftové výběry vychovávat a zapracovat je do systému. Je to prvotřídní organizace, která má vlastní způsob výchovy. I Tomáše Jurča zřejmě čeká podobný proces, musí tím projít, před ním je stále velké množství hráčů na ‘čakačke’. Musí být trpělivý. “

Tatara čeká v létě nabitý program. Už v sobotu se v Trenčíně zúčastní sportovně-charitativní akci Hvězdy dětem, následně se spoluhráči z reprezentace odchází do Tater na Olympijské hokejové léto a po něm se chystá na vytouženou dovolenou na Krétu. “Již velmi těším na kluky v tatranském kempu. Vím, že nás čeká tenisový turnaj, opekačku. Určitě bude zábava, “ dodal.