V silničních závodech bronz pro Janovjaka s Mitošinka

LONDÝN – Slovenský zrakově postižený cyklista Vladislav Janovjak s naváděcím Robertem Mitošinka obsadily v silničních závodech s hromadným startem na 104 km na XIV. paralympijských hrách v Londýně v bývalém motoristickém areálu Brands Hatch skvělé třetí místo a vybojovali si první medaili v kariéře. Pro slovenský výpravu v britské metropoli je to šestý vzácný kov (2 – 1 – 3).

Závody se začaly ve svižném tempu, první osmikilometrové okruh z třinácti naplánovaných zvládli cyklisté za přibližně jedenáct minut. Už v druhém se utrhl Srb Milan Petrovič s naváděcím Goranem Smelčerovičom a vypracovali si až 20-sekundový náskok, ale peloton velmi rychle jejich snahu znegoval.Slováci jezdili aktivně, pozorně si hlídali čelo.

Od osmého okruhu začalo opravdu závodit. Nástup střídal nástup, z čelní skupiny cyklisté postupně odpadávaly. Na konci desátého okruhu se i díky slovenské dvojici zformovala vpředu šestičlenná skupina, ale její únik opět neměl dlouhého trvání. Režii vzali do rukou Australané Bryce Lindores s naváděcím Seanem Finning. Do předposledního okruhu už vletěli s 25-sekundovým náskokem. Ani to však ještě nebyl rozhodující moment závodu. Ten přišel až v závěrečném kole. V posledním vážném stoupání nastoupili Italové Ivano a Lucca Pizziovci a nikdo z čelní skupiny už nedokázal na to zareagovat.Skupina se natáhla, Vladislav Janovjak s Robertem Mitošinka se drželi na bronzové příčce a na ní nakonec prošly cílem.

Po dvou čtvrtých místech v Pekingu přišla tedy bronzová radost. Stříbro si vybojovali Poláci Krzystof Kosikowski s naváděcím Arturem bruslí.

silniční závod mužů B (zrakově postižení) na 104 km:
1. Ivano Pizzi / naváděč Lucca Pizzi (Tal .) 2:26:52 h, 2. Krzystof Kosikowski / Artur bruslí (Poľ.) +5 s, 3.Vladislav Janovjak / Róbert Mitošinka (SR) + 7 s

Slovak medailisté na paralympiáde v Londýně:
zlato: Ján Riapoš (stolní tenis)
zlato: družstvo SR – Ján Riapoš, Rastislav Revúcky, Martin Ludrovský (stolní tenis)
stříbro: Richard Csejtey (stolní tenis)
bronz: Alena Kaňová (stolní tenis)
bronz: Veronika Vadovičová, sportovní puška 3×20 (sportovní střelba)
bronz: Vladislav Janovjak, pilot Robert Mitošinka, silniční závody (cyklistika)